Tarih Kokan Mistik Bir Ortam

Ana Sayfa Tarih Kokan Mistik Bir Ortam

Tarih Kokan Mistik Bir Ortam

MAKALE - 2018-06-15 00:30:42

Tarih Kokan Mistik Bir Ortam

Tarih Kokan Mistik Bir Ortam

Son derece rahat bir mekanda, damak tadınıza değer katmak, adeta lezzete yolculuk yapmak için Tarih Kokan Mistik Bir Ortam: Meclis Künefe. Bazı mekanlar ürünleri veya içerikleriyle meşhurdur. Sadece kendilerinde bulabileceğiniz tatları sunarlar insanlara. Bazı mekanlar ise daha çok dış yapısıyla üstündür. Oldukça dikkat çekici, tarihi ve estetik değerleri olan bir yapı sunarlar insanlara. Meclis Künefe'de ise bu iki özellik bir arada bulunmaktadır. Cumhuriyet tarihinden önceye dayanan köklü bir mimari olan Meclis Kültür Sanat Merkezi içerisinde yöresel lezzetlerden, kahvaltı organizasyonlarına; enfes kahve ikaramından Hatay'ın olmazsa olmazı Künefe tatlısına kadar özenle hazırlanan lezzetleri tadabilirsiniz. Künefemizin Tereyağlı Ev Künefesi olması ise bir başka ayrıcalığıdır Meclis Künefe'nin. Künefemizle ilgili detaylı bilgiye Geleneksel Tereyağlı EV Künefesi yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Fransız Mimarisine Günümüz Resterasyonu

Tarih Kokan Mistik Bir Ortam diyoruz çünkü işletmemizin de adını aldığı gibi; geçmişte Türkiye Cumhuriyetine Hatay'ın katılması için geçiş süreci olarak anılan Hatay Cumhuriyeti'nin ilk ve tek meclis binasıdır bu yapı. İlk yapılış amacı, Fransız mimar Leon Benjuda tarafından 1927 yılında Empire salonu adıyla, bir sinema gösterim yeri olarak inşa edilmesidir. 2 Eylül 1938 tarihinde kurulan Hatay Devleti’nin Meclis binası olan yapı daha sonra Gündüz sineması adıyla 2008 yılına kadar gelmiştir. Hatay Devleti'nin Türkiye Cumhuriyeti'ne katılması gibi önemli kararların alındığı yer olan Hatay Meclisi, Hatay’ın Anavatan’a katılmasından sonra tekrar sinema salonu olarak kullanılmıştır. Yaklaşık 3 yıl süren bir restorasyon sürecinin ardından 10 Nisan 2009’da yepyeni bir çehreyle konuklarını ağırlayan Meclis Binasının sinema tarihimiz açısından da önemli bir yeri vardır.

Cumhuriyet tarihinde sinema sanatı açısından iki değerli ilk yaşanmıştır bu salonda:

  • 10 Ocak 1933 günü ilk sesli film gösterime girmiş
  • 2 Mart 1933 günü “İstanbul Sokakları” adlı ilk Türkçe film oynatılmıştır.

Tarih Kokan Mistik Bir Ortam

Tarihin ilk Dünya savaşı yıllarına tanıklık etmiş, işgal altında olduğumuz yıllardan, bağımsızlık için yeni devlet kurulan zamanlara çatı olmuştur Meclis Binası. Hükümet kurulup, hükümet sonlandırılmış, coğrafyasının sinema ilkleri yaşanmıştır bu yapıda. O yılların mistik atmosferini yaşayabileceğiniz, Asi nehrinin kıyısında damak tadınıza en geleneksel künefe lezzetini ikram ediyoruz. Enfes köy sütü ile birlikte tüketebileceğiniz künefemiz, bu sayede her lokmasında ilk lezzetini hissettirmektedir. Yöresel ürünlerden kurulu kahvaltı organizasyonlarınız, şehrin odak noktasında, tarihi turistik alanların yanı başında yorgunluk kahvesi molanız ve eşsiz lezzetlerimiz için sizleri de Meclis Künefe'ye bekliyoruz.