Hatay Künefesi Tarihi - Künefenin Tarihi

Ana Sayfa Hatay Künefesi Tarihi - Künefenin Tarihi

Hatay Künefesi Tarihi - Künefenin Tarihi

MAKALE - 2018-08-25 17:06:53

Hatay Künefesi Tarihi - Künefenin Tarihi

Hatay Künefesi Tarihi süreç içerisinde bugünkü yapısına gelinceye kadar pek çok değişikliğe uğramış ve sahiplenmişlik öyküsüne konu olmuştur. Dünyanın dört bir köşesinde tarif farklılıklarıyla da olsa yapılan bir tatlı için bu kadar fazla rağbet olması gayet doğaldır.

Hatay, coğrafi olarak Anadolu’daki en uzun tarihe sahip yerleşim alanları arasındadır. Geçmiş çağlarda insanlar için en önemli yerleşim alanı kıstası iklim koşulları ve verimli tarım alanları olmaktaydı. Bu koşulları sağlayan Hatay’a Paleotik dönemlerde yerleşimin başladığı tahmin edilmektedir.

Yakın tarihte de Mezopotamya’yı Akdeniz’e bağlayan limanlarıyla değerli bir durak noktası olmuştur. Tarihi bu kadar eski dönemlere dayanan bir yörenin eşsiz yemek kültürüyle anılmasının bir nedeni de budur.

Tarihi Kaynaklarda Künefe Geçiyor mu?

Hatay Künefesi Tarihi incelendiğinde Türk ve Osmanlı tarihindeki izlerine rastlamak mümkündür. Nebizade Nurullah Mehmet Efendi 18. yy Ağdiye Risalesi’nde künefeden bahsedildiği görülmektedir. Kitapta Hulviyat adı verilen tatlılar bölümünde “Kuteyfe” denilerek künefe ve kadayıfın pişirilme usulleri anlatılır. O yıllarda yapılan künefe, günümüzdeki Hatay Künefesinden oldukça farklı olup geniş bir tabakta, pilav edasıyla servis edilir.

Hatay Künefesi Tarihi

Hatay Künefesi Tarihi kaynakların birçoğunda Lübnan ve Filistin kaynaklı olarak gösterilir. Peynir ve hamurla yapılan bir tatlının o coğrafyalardan çıkma ihtimali tabi ki vardır. Ancak günümüzdeki haliyle tüketilen Künefenin Türk tarifi olduğu oldukça açıktır.

Bunun nedeniyse tel kadayıfın bizim topraklarımızdan dünyaya yayılan bir malzeme olmasından ileri gelir. Arap Yarımadası’ndan Amerika’ya kadar tatlı ile tuzlu lezzetleri birleştiren tatlılar yapılmakta ve künefeye benzer isimlerle anılmaktadır. Ancak o tatlıların tamamı hamurdan, hatta neredeyse tamamı börek kalınlığında yapılmaktadır.

İnce ince kıyılmış kadayıfın üzerine tadı süte yakın peynirin serpiştirilmesi, sonra tekrar künefe ile kapatılması ve her iki tarafının da çevrilerek pişirilmesi tarifi tamamıyla Hatay yöresine özgüdür.

Bu tarifi Hataylı neredeyse tüm hanımların bilmesi ve maharetle yapabilmesi ise bu tezi doğrular niteliktedir.

Geleneksel Tereyağlı Ev Künefesi

Meclis Künefe olarak bu tarihi lezzetimizi, eski tariflerine ve sunum usullerine uygun olarak devam ettiriyoruz. Tıpkı annelerimizin yaptığı gibi ev yapımı kıvamıyla pişiriyor, her yudumdan sonra ilk lokmadaki lezzetin alınabilmesi için köy sütüyle konuklarımıza ikram ediyoruz.

Tarihi değerleri olan Meclis Kültür Sanat Merkezi içerisinde tatlı bir durak olan Meclis Künefe Asi nehrinin kıyısında, şehrin odak noktasında misafirlerini bekliyor.