Hatay'da Tatlı Çeşitleri Nelerdir?

Ana Sayfa Hatay'da Tatlı Çeşitleri Nelerdir?

Hatay'da Tatlı Çeşitleri Nelerdir?

MAKALE - 2018-08-25 17:00:15

Hatay'da Tatlı Çeşitleri Nelerdir?

Hatay'da tatlı çeşitleri nelerdir sorusuna verilebilecek ilk cevap tabi ki Künefe olacaktır. Peki, başka yöresel tatlıları nelerdir?

Adı Hatay ile özdeşleşecek kadar bilinen en meşhur yöresel Hatay Lezzeti olan Künefe, sıcak sıcak servis edilmesiyle diğer tatlılardan ayrılmaktadır. Bir de Meclis Künefe’deki gibi Geleneksel Tereyağlı Ev Künefesi olduğu zaman tadına doyum olmadığı herkesçe kabul edilmektedir.

Hatay'da Tatlı Çeşitleri Nelerdir?

Çeşitliliğiyle Dünya mutfaklarına konu olan Hatay, yemeklerinin yanında tatlılarıyla da iştah kabartıyor. Önce Künefe haricindeki merak uyandıran seçeneklere göz atalım:

 

  1. Hatay Kabak Tatlısı:

Kabak tatlısını tüketenler çok iyi bilir ki her kabak tatlısında farklı güzellikte lezzete rastlamak mümkündür. Pişirme kıvamından kullanılan şerbetine, sunumundan ek malzemelerine kadar çok fark eden bir tattır.

Hatay usulü kabak tatlısı denilmesindeki neden ise dışında sönmemiş kireçten bir tabaka oluşturularak yumuşaklık kıvamının istenildiği ölçüde ayarlanabilmesinden gelir.

  1. Taş Kadayıf:

Tel kadayıfın ustalıkla kullanıldığı bir coğrafyada pek bilinmese de kadayıf tatlısından bahsetmemek olmazdı. Hatay’a özgü yapım usulüne sahip Taş Kadayıf ceviz, fıstık ve şerbetin enfes buluşmasıyla yapılır.

  1. Şambali Tatlısı:

Pek çok kişiye Ramazan ayını veya sokaklarda oyun oynanan çağları çağrıştıran Şambali, diğer adıyla Şambaba Tatlısı. İrmik, vanilya ve şerbetin yer fıstığıyla süslendiği oldukça pratik bir tatlıdır.

  1. Kömbe:

Hatay'da tatlı çeşitleri nelerdir diye sorulunca pek akla gelmese de Kömbe bu yörenin en çok yapılan tariflerindendir. Bir çeşit ev yapımı kurabiye olan Kömbe Tatlısı, Hataylılar için “yatılı misafir tatlısı” olarak dillendirilir.

Bu lakabı almasındaki neden ise yapıldıktan sonra uzun süre bozulmadan tüketilebilmesidir. Yine de çok basite almayın çünkü Damla Sakızı, Karanfil, Mahlep, Muskat, Tarçın, Yenibahar, Zencefil gibi Hatay usulü olmasının hakkını veren baharatlarla yapılır.

Geleneksel Tereyağlı Ev Künefesi

Hatay ve tatlı sözcükleri denince hemen akıllara gelen Künefe, Hatay’dan coğrafyamıza yayılan bir lezzet tarifidir. Geleneksel Tereyağlı Ev Künefesi eşsiz tadını her yerde bulamayacağınız tarifiyle; Meclis Künefe olarak sizlere ev yapımı usulüyle sunmaktayız.

Yapımından servisine kadar el emeği ve ustalık eseri olan Ev Künefemizi konuklarımıza mistik ve tarihi değeri olan Meclis Kültür Sanat Merkezi'nde sunmaktayız.

Asi nehrinin kenarında, tarihi değerlerle turistik alanların odağında tatlı bir durakta, Köy Sütü sunumumuzla sizleri de bekliyoruz.