Hatay'da Künefe Nerede Yenir?

Ana Sayfa Hatay'da Künefe Nerede Yenir?

Hatay'da Künefe Nerede Yenir?

MAKALE - 2018-06-06 21:20:59

Hatay'da Künefe Nerede Yenir?

Hatay'da Künefe Nerede Yenir?

 

Henüz adı telaffuz edildiğinde bile damakta lezzetini aratan tarihi tatlı kültürümüzün, merak uyandıran sorusuna cevap veriyoruz: Hatay'da Künefe Nerede Yenir? Hoşgörü, Kardeşlik ve Medeniyetler Beşiği Hatay, eşsiz kültürel mirasının bir hediyesi olan mutfağıyla UNESCO Gastronomi ağına dâhil olarak; aynı zamanda eşsiz bir lezzet durağı olduğunu da ispatlamıştır. Bu lezzet durağında hangi ana yemek menüsünü seçerseniz seçin, asla hayır diyemeyeceğiniz tatlı tercihiniz künefe olacaktır.  İşte bu noktada unutmamanız gereken konu “Her Künefe, Künefe Değildir”.

 

Antakya’nın son iki yüz yıllık tarihine tanıklık eden Eski Antakya Evleri’nin kültürel zenginliğinin yanında, bir hediye de Meclis Künefe’nin konuklarına sunduğu; “Hatay’ın tek Ev Yapımı” lezzeti olan künefedir.

 

Doğu’dan akan medeniyet zenginliği Asi nehrinin kıyısında, kentin en merkezi noktası olan cumhuriyet meydanı içerisindeki Meclis Künefe’nin sunduğu lezzet kadar, diğer bir tarihi değeri yer aldığı yapıdır.

 

Empire Salonu’ndan Hatay Cumhuriyeti’ne Tanıklığın Öyküsü

 

Meclis Künefe, dünyanın ilk peynir tatlısı olmasıyla tarihi değerimiz olan künefeyi; yine tarihi olaylara tanıklık eden mistik bir yapıda konuklarına sunmaktadır. Fransız mimar Leon Benjuda tarafından 1927 yılında sinema salonu olarak inşa edilen bu bina; daha sonra Hatay Devleti’nin meclis binası olarak kullanılmıştır. Dolayısıyla o dönem Empire Salonu adıyla inşa edilen yapı; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla 2 Eylül 1938 günü kurulan Hatay Devleti’nin Meclis binası sıfatıyla tarihe de konu olmuştur.

 

Türkiye Cumhuriyeti'ne 5 Temmuz 1939’da katılan Hatay Devleti’nin meclis binası, sonraki dönemlerde tekrar sinema salonu olarak kullanılmaya başlamıştır. Bu dönemdeki adıyla Gündüz Sinema olarak halk arasında bilinen yapı, unutulmaya yüz tutmuştur. Güney Ailesi tarafından 2006 yılında devralınarak, metruk kimliğinden sıyrılan Meclis Binası, adeta küllerinden geri doğmuştur. Yaklaşık 3 yıllık bir sürede restore edilerek, 10 Nisan 2009’da dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılmış, Meclis Kültür Sanat Merkezi adını almıştır. Günümüzde sayısız kültür-sanat vb. organizasyonlara ev sahipliği yaparak, şehrin en gözde cazibe merkezi olmuştur.

 

Hatay'da Künefe Nerede Yenir?

 

En başta da söylediğimiz gibi “Her Künefe, Künefe Değildir”. Meclis Künefe, Eski Antakya Evleri’nden günümüze miras kalan lezzet öyküsü, ev yapımı künefe konusunda kentin tek durak noktasıdır. Künefemizin imalatı, müşterilerimizin siparişi verdiği anda başlamaktadır. Endüstriyel olmayan, siparişe özel üretilen, ev yapımı lezzetine sahip künefemize, unutulmaya yüz tutmuş bir geleneğimizi de geri kazandırıyoruz. Tıpkı tarihte bahsi geçen günlerdeki gibi konuklarımıza bu eşsiz lezzetimizi köy sütü ile birlikte ikram ediyoruz.

 

Tatlı ile tuzlu lezzeti bir araya getiren künefenin en bilindik özelliklerinden biri de 1 porsiyonun oldukça tatminkâr olup, yeterli gelmesidir. Meclis künefe olarak iddiamız, köy sütü ile tatlı şiresinin hazımsızlığını hissettirmeyen künefemizden 2. Porsiyonu rahatlıkla tüketebileceğinizdir.

 

Tarihi değerlerle, kültürel, turistik alanların ortasında; efsanelere konu olan Asi nehrinin kıyısında tatlı bir duraktır Meclis Künefe. İşte bu yüzden sorumuzun cevabı Hatay’da Künefe Meclis Künefe’de yenir!